Aranyozás

A címek, logok, emblémák elhelyezésére több technológiával is rendelkezünk. Az aranyozás kapcsán a legtöbben feliratozásra, grafikai elemek elhelyezésére, díszítésre gondolunk. De nehéz reprodukálhatósága miatt használhatjuk akár biztonsági elemként is.

Prégeléssel

(meleg nyomással) egy forma (klisé) segítségével a felületbe tudjuk préselni a motívumot. Ha ezt üresen tesszük, akkor vaknyomást (vakdombor) készítünk, ha pedig fóliát használunk, akkor színes grafika készül. Az aranyozás onnan kapta nevét, hogy korábban főként arany szín állt csak rendelkezésre. Ma már számos más színű normál- és fém fólia is elérhető, igy jóval szabadabban választhatunk színeket, felületeket.

Ennek a technológiának előnye, hogy elegáns eredményt ad, hátránya viszont, hogy a klisé (véset, nyomóforma) költsége miatt az alacsony példányszámok gyártási költsége is magas lesz.

Ha csak szöveget akarunk aranyozni, akkor lehetséges a meglévő betűkészleteinkből is választani, így a klisé költsége elmarad.

Digitális aranyozást

is vállalunk. Számítógép vezérlésű eszközünk képes a nyomtatáshoz hasonlóan a borító táblára az aranyfóliát tetszőleges formában ráégetni.

A prégeléssel ellentétben itt nincs számottevő nyomóerő, így a felület sík marad, nincs dombornyomás. Hátránya, hogy nem minden alapanyagra alkalmazható.

Porfestékbe tapadó aranyozás

Íves digitális nyomdai részlegünk rendelkezik egy olyan eljárással, ahol a vonalas grafikájú lézernyomatokba – egy laminálógép segítségével – fémfóliát tud rögzíteni. Így az eredetileg fekete-fehér nyomat, aranyozottá válik.

Margarétafejes aranyozógép segítségével

Ennek az eljárásnak előnye a sebességében és költséghatékonyságában rejlik. Hátránya viszont, hogy a betűkészletek száma és mérete erősen korlátozott.